Оптимізація посторінкової розмітки сайту (пагінація)

Посторінкова розбивка (інші назви - пагінація, посторінкова навігація) необхідна тоді, коли потрібно структурувати великий обсяг інформації всередині категорії, розділу, каталогу або навіть в рамках однієї статті. Такий прийом допомагає знизити навантаження на сервер при виведенні великого числа записів, а також підвищити зручність користування. Однак при реалізації пагінації вебмайстри іноді упускають з уваги аспекти SEO, що призводить до проблем з індексацією і ранжуванням контенту сайту пошуковими машинами. Як уникнути цих проблем - читайте далі у статті.

Способи реалізації посторінкової розмітки

Нескладно помітити, що без посторінкової навігації не обходиться жодна велика площадка мережі, будь то інтернет-магазин, форум, відеохостинг, новинний сайт, блог чи інший ресурс з великим обсягом контенту. Пагінація допомагає структурувати інформацію і представити її в зрозумілому людині вигляді.

Способів реалізації посторінкової розбивки може бути декілька, і їх вибір обумовлений, як правило, функціональними особливостями майданчика. Найчастіше на сайтах можна зустріти формат нумерованого списку. Для блогів нерідко використовується пагінація у вигляді навігаційних посилань. З ростом популярності веб-додатків, для яких характерна не горизонтальна, а вертикальна структура, посторінкова розбивка реалізується за допомогою синтезу скриптів і HTML і являє собою так званий нескінченний скролінг. Він може розкривати контент як автоматично (при прокручуванні сторінки вниз), так і при натисканні кнопки «Завантажити ще»

Це рішення підвищує зручність перегляду сайту на екранах мобільних пристроїв. Зверніть увагу, що при реалізації нескінченного скролінгу на сайті в момент переходу від однієї сторінки до іншої URL динамічно змінюється (за рахунок використання методу «history.pushState»). Тільки в такому виконанні можна вважати, що посторінкова розбивка виконана коректно. Це дозволяє додати в закладку конкретну сторінку із зазначеної категорії або поділитися посиланням на неї.

Бібліотека jQuery дозволяє внести й іншу різноманітність в оформлення пагінації. За допомогою спеціальних плагінів можна отримати ефект слайдера і реалізувати навігацію без необхідності перезавантаження сторінки

Посторінкова розбивка і SEO

З одного боку, сторінки пагінації являють собою окремі документи сайту з унікальними URL і індексуються пошуковими роботами як самостійні одиниці. З іншого боку, ці сторінки в технічному плані є лише складовою частиною одного документа (розділу, статті) і успадковують його мета-опис (Title, Description), а частково і зміст, в результаті чого виникають дублі, які небажані для пошукової оптимізації сайту.

Розглянемо способи, за допомогою яких можна цього домогтися.

  • Перелінковка сторінок допомогою атрибутів rel = ''next'' і rel = ''prev''
  • Даний метод рекомендований фахівцями Google, однак Яндекс його не підтримує. Полягає він у тому, що для тега кожної сторінки пагінації вказуються атрибути rel = ''next'' і ''prev''. Вони пов'язують нумеровані сторінки в єдину ланку, в результаті чого робот ідентифікує їх як складові частини одного елемента (наприклад, категорії товарів), який і слід проіндексувати. Додаткову інформацію про даний метод і його реалізацію можна знайти у довідкових документах Google.

  • Канонічний URL для каталогу або сторінки «Переглянути все»
  • Цей метод актуальний для всіх пошукових систем. Рішення полягає у створенні однієї сторінки «Переглянути все», де будуть виводитись всі записи розділу, і зробити її канонічною, тобто пріоритетною для індексації та відображення в результатах пошуку. Всі сторінки пагінації необхідно заслати на канонічну, прописавши атрибут rel = ''canonical"

    Примітка: метод з використанням сторінки «Переглянути все» не підійде для надмірно великої кількості сторінок в пагінації (більше 20), тому що завантаження сотень записів на одній сторінці займатиме тривалий час. В якості канонічної можна також визначити кореневу сторінку - безпосередньо каталог, розділ, категорію.

  • Заборона індексування пагінації
  • Це, мабуть, найпростіший спосіб заборонити пошуковим роботам індексувати нумеровані сторінки. Достатньо лише додати в розділ кожної сторінки пагінації вираз meta name = "robots" content = "noindex", і після чергового заходу робота вони будуть виключені з індексу.

    Примітка: цей варіант безвідмовно працює з Яндексом, тоді як Google в будь-якому випадку проіндексує контент в noindex (але не буде враховувати його і відображати в результатах пошуку). Заборону індексування можна прописати й іншим способом - в директиві Disallow файлу Robots.txt (в цьому випадку не потрібно використовувати noindex). Щоб не допустити повної пропажі контенту категорії в результаті блокування пагінації, слід першу сторінку (вона ж - головна сторінка категорії) залишити відкритою для індексації.

    Однак у цьому способі є недолік для SEO - зменшення кількості сторінок сайту. В результаті блокування пагінації робот отримує тільки одну сторінку в категорії і може зробити неправильний висновок про обсяг корисного контенту (наприклад, про широту асортименту товару). Тому краще використовувати метод канонічних URL, показуючи пошуковій машині всі наявні сторінки в категорії.

Висновки
Посторінкова розбивка - це стандартне рішення для компактного представлення великого обсягу контенту. І все ж фахівці рекомендують по можливості мінімізувати кількість сторінок пагінації (наприклад, за рахунок фільтрів або збільшення числа підкатегорій), щоб не втомлювати користувачів тривалим «проклікуванням» нумерованого списку. Оптимізувати розбивку можна будь-яким із зазначених вище способів, але найбільш універсальним є поєднання методів з використанням атрибутів rel = ''next'', rel = ''prev'' (працює для Google) і rel = ''canonical''.

Можливо вас зацікавлять подібні статті:

Коментарі

Немає коментарів до цієї статті.

Коментарі

Поля позначені як * потрібні обов’язково. Перед постінгом завжди робіть перегляд свого коментаря.