Textpattern. Огляд цієї CMS

 TextPatternІ так CMS Textpattern, що воно такий за звір і з чим його їдять? А звір цей вагою в 485 кілобайт (zip–архів версії 4.4.1) включає в себе повнофунціональну систему керування контентом, стандартний шаблон, ознайомлювальну статтю і усе це за пару кліків мишкою приймає робочий вигляд. Та незважаючи на хвалебні оди, перше враження від Текстпатерна у мене були не настільки позитивні, надто вже відлякував аскетичний дизайн, невідомий textile, і незрозуміла система власних тегів. Та при тіснішому знайомстві виявились усі приховані на перший погляд достоїнства цієї CMS. Отож що нам відомо про Текстпаттерн? Інфо з всезнаючої вікіпедії:

Textpattern - це система управління контентом (CMS) c відкритим вихідним кодом, доступна під ліцензією GNU GPL. Майбутні версії, починаючи з 4.1.x, будуть поширюватися під ліцензією BSD. Сфера застосування - від блогів до досить складних новинних ресурсів і корпоративних сайтів. Спочатку проект почав розробляти Dean Allen. Textpattern написаний на PHP і використовує MySQL для зберігання даних. Поточна стабільна версія - Textpattern 4.4.1

Встановлення Textpattern-а – це доволі простий процес, не відзначається чимось особливим від інших CMS, варто лише розпакувати інсталяційний пакет і залити файли на веб-хостинг. Процес інсталяції нетривалий, без лишніх налаштувань і не вимагає якихось додаткових знань, чи вмінь. Варто лише вказати ім’я користувача бази даних, пароль і саму базу. Суттєвим плюсом є захист процесу установки, методом ручного додавання конфігураційного фйлу config.php (вручну через FTP). Таким чином забудькуваті адміни можуть спати спокійно, навіть забувши видалити папочку setup після установки.

Розглянемо основні можливості Textpattern

Стандартна версія Текстпатерна включає в себе усі небохідні інструменти для повнофункціональної роботи новоствореного сайту. Варто відмітити, що базовий шаблон сторінок створено у відповідності до стандарту W3C. В системі існує чітке розмежування між контентом і його представленням (причому один і той же контент, можна по різному представляти, в залежності від секції, категорії, автора і багатьох інших факторів). Реалізується такий механізм завдяки власним тегам текстпаттерну, які дозволяють організувати представлення контенту будь–якої складності.

Деякі особливості CMS Textpattern:

 • вбудований редактор шаблонів, включаючи редактор CSS;
 • конвертор Textile, що дозволяє користувачам форматувати текст без знань HTML;
 • попередній перегляд публікації і її представлення в XHTML;
 • основана на власних тегах система створення шаблонів дозволяє багатократно використовувати окремі фрагменти коду, або наповнення і включає «компоновщик тегів» для автоматизації рутинних процесів редагування;
 • система коментування публікацій, включаючи засоби боротьби зі спамом;
 • внутрішня система статистики, включаючи відслідковування перенаправлень і referer-ів;
 • трансляція оновлень сайту через RSS і Atom;
 • розмежування прав доступу користувачів, що дозволяє сумісну роботу редакторам, видавцям і дизайнерам;
 • можливість розширення функціоналу завдяки системі плагінів;
 • інтегрована система керування посиланнями і файлами;
 • система керування зображеннями, що дозволяє завантажувати їх через внутрішній інтерфейс, редагувати та робити привязку до будь–якої частини контенту;
 • розподіл вмісту (наповнення) і представлення завдяки концепції «секцій» для представлення і «категорій» для організації контенту;

Контент сайту під керуванням Textpattern зберігається у виді статей, додатковими (або й основними, залежно від концепції сайту) видами контенту є посилання, зображення і файли. Кожна стаття може належати певній секції, а також одній або двом категоріям (з допомогою плагінів к-кість категорій можна розширити). Є можливість дозволяти–забороняти коментування для кожної конкретної статті.

Секції — основний спосіб організації розділів сайту, кожна секція може мати власний HTML шаблон і CSS стиль. З точки зору URI секції представляються у виді віртуальних директорій сайту, хоча при потребі за допомогою плагінів можна змінити привязку URI до сторінок.

HTML шаблони організовуються за допомогою механізму сторінок і форм, що включаються до них. Власне вміст сайту в шаблонах розміщується з допомогою тегів текстпаттерна, що мають XML-синтаксис. Це досить потужний механізм, завдяки якому під управлінням CMS Textpattern реалізується вивід публікацій, списків, меню, зображень та робота іншої логіки сайту. Завдяки власним тегам на ції системі управління контентом можна створювати сайти практично будь-якої складності, особливо зважаючи на те, що користувач може розширити список доступних тегів (а відповідно і функціонал) за допомогою плагінів.

Скажу по секрету — цей блог процює саме на Текстпаттерні, хоча шаблон косить під worldpress. А якими CMS користуєтесь ви? Чи хотіли б почитати про порівняльну характеристику Textpattern і іншої CMS?

 

 

Можливо вас зацікавлять подібні статті:

Коментарі

 • Avatar Аlex

  Напиши які корисні блоки з тегами текстпаттерну використовуєш (шорт-коди), та які модулі стоять на цьому сайті. Як правиш шаблони сторінок, форм, та файли-CSS?

 • Avatar Andrey (Автор)

  Про теги можна написати цілу статтю, навіть не одну (що якось обов’язково зроблю). А стосовно модулів — можу перелічити найбільш значимі:
  admin_ckeditor – допомагає при написанні статей (textile не використовую)
  hak_editarea – цей плагін якраз і допомагає правити шаблони сторінок, форм і CSS (додає «підсвітку» тегам)
  ied_plugin_composer – незамінна штука при написанні власних плагінів (модулів) і редагуванні чужих
  rah_sitemap – робить карту сайту в форматі xml для пошукових роботів
  smd_calendar – календарик в правому сайдбарі
  smd_query – а це взагалі «золотий» модуль, що дозволяє робити запити будь-якої складності до БД.
  Є ще кілька інших, якось треба буде про них окремо написати, але це уже мабуть тоді, коли напишу щось своє з модулів

Коментарі

Поля позначені як * потрібні обов’язково. Перед постінгом завжди робіть перегляд свого коментаря.