Карта сайту — sitemap.xml

Карта сайту — sitemap.xmlОдне з головних завдань географічної карти — скласти уявлення про місцевість і не дати заблукати мандрівнику. Карта сайту виконує ту ж функцію, але для пошукових роботів. З її допомогою вони не заплутаються у великій кількості сторінок при індексації. Але карта може стати в нагоді і живим користувачам, особливо якщо структура сайту досить складна.

Карта для роботів і користувачів

Для чого ж потрібна карта на сайті? Справа в тому, що пошукові роботи можуть легко заблукати на сайті і не дістатися до деяких сторінок, особливо тих, які мають глибокий рівень вкладення. В результаті такі сторінки або зовсім не індексуються, або потрапляють в індекс після дуже тривалого часу.

Чи можна обійтися без карти сайту? Можна, але лише в тому випадку, коли сайт зовсім невеликий і має логічну перелінковку — тоді роботові не складе труднощів знайти і проіндексувати всі сторінки. Але навіть у такому випадку карта не буде зайвою, тому краще її скласти.

Карта сайту відповідає стандарту: це файл sitemap.xml, в якому перераховані URL всіх сторінок сайту. Але існують ще й карти в форматі HTML — вони призначені не для пошукових павуків, а для живих користувачів. Часто структура сайту буває досить складною, для полегшення навігації створюються такі карти, за якими будь-який відвідувач зможе без зусиль розібратися в будові сайту і відшукати потрібну сторінку або розділ.

Карта сайту для користувачів

Карта для користувачів — список посилань з анкорами, кожна з яких веде на одну зі сторінок сайту. Вони розташовані у відповідності зі структурою сайту, тобто по основних розділах та підрозділах.

Поступово такі карти сайту відходять у минуле, так як зараз доступна величезна різноманітність навігаційних компонентів і сервісів. Також легко вмонтувати пошук по сайту — для цього є перевірені та ефективні рішення від провідних пошукових систем. Чи потрібна карта сайту для користувачів — вирішувати вам, так як це багато в чому залежить від специфіки вашого ресурсу. Але в будь-якому випадку вона не буде зайвою, а крім цього може стати додатковим засобом для перелінковки. Як правило посилання на карту сайту ставиться не в основному меню, а окремо, наприклад, в футері (підвалі).

Самостійне створення карти сайту в форматі sitemap.xml

Щоб створити карту сайту для пошукових ботів, не обов'язково володіти спеціальними навичками — цей процес досить простий. У будь-якому текстовому редакторі (відмінно підійде стандартний для Windows «Блокнот»), необхідно створити файл з розширенням XML. На початку повинні стояти наступні два рядки:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">

Потім треба відкрити теги url і loc вставити адреси сторінок, починаючи з головної по порядку. Виглядати це повинно наступним чином:

<url>
<loc>http://andrey.lviv.ua/</loc>
</url>
<url>
<loc>http://andrey.lviv.ua/info.html</loc>
</url>
<url>
<loc>http://andrey.lviv.ua/contacts.html</loc>
</url>

Також можна використовувати додаткові теги:

  • lastmod — дата останньої зміни файлу (сторінки);
  • changefreq — приблизна частота змін на цій сторінці;
  • priority — пріоритет URL конкретної сторінки над іншими.

Детальніше про правила складання Sitemap.XML і використання тегів читайте на сайті, присвяченому даному стандарту. Після створення файлу бажано перевірити його коректність. Це можна зробити у вбудованому валідаторі в панелі сервісу «Яндекс.Вебмастер».

Автоматичне створення sitemap.xml

Описаний вище процес створення  sitemap-у  простий і доступний навіть новачку, але при великій кількості сторінок на сайті він може перетворитися на нездійсненну рутину. Для таких випадків існують спеціальні сервіси, за допомогою яких можна зробити карту сайту автоматично.

Одним з таких є XML-Sitemaps. Для створення карти необхідно лише ввести URL вашого сайту і вказати кілька необов'язкових параметрів — приблизну частоту змін, дату останнього оновлення і пріоритет сторінок. Після можна клікати кнопку «Start» — запуститься процес створення файлу Sitemap.XML, по закінченні якого його можна буде скачати за посиланням.

Розміщення Sitemap

Файл карти розміщується в кореневій папці сайту на сервері, і шлях до нього повинен бути вказаний у файлі robots.txt. Для цього прописується спеціальна директива:

Sitemap: http://andrey.lviv.ua/sitemap.xml

Але повідомити про цей файл пошуковим системам варто і іншими способами. У «Яндекс.Вебмастері» для цього є спеціальна форма, в якій потрібно вказати лише шлях до файлу. Аналогічна можливість присутня і в Google Webmaster Tools.

Підсумок
Наявність файлу Sitemap.XML не є необхідною умовою функціонування сайту, але створити його вкрай бажано. Він вкаже пошуковим ботам всі сторінки сайту, які повинні потрапити в індекс. Таким чином процес індексації прискориться, і ні одна зі сторінок не буде пропущена пошуковими павуками.

 

Можливо вас зацікавлять подібні статті:

Коментарі

Немає коментарів до цієї статті.

Коментарі

Поля позначені як * потрібні обов’язково. Перед постінгом завжди робіть перегляд свого коментаря.