Поведінкові фактори ранжування Яндекса

Поведінкові фактори ранжування Яндекса Пошукова система — не людина, але повинна видавати користувачам результати, дуже схожі на ті, які б вибирала саме людина, а не машина. Тому одним з пріоритетних напрямків розвитку ранжування є «мімікрія» під людину, вбудовування в формулу ранжирування «людської поведінки». Для цього Яндекс використовує дві технології: навчання MatrixNet за допомогою ручної праці асесорів, що оцінюють сторінки по комплексу параметрів і загальному враженню, а також поведінкові фактори — відстеження дій реальних користувачів. Про машинне навчання та MatrixNet в цілому ми ще поговоримо, а сьогодні зосередимося на тому, як Яндекс відстежує та інтерпретує поведінку користувачів. Відразу варто відзначити, що оцінки асесорів є більш важливим фактором ранжування і можуть «перевершити» поведінкові фактори. Наприклад, якщо у сніппета сайту висока клікабельність, але асесори ставлять ресурсу низьку оцінку — наприклад, через «замануху» і невідповідності суті запиту, — то лідерства у видачі вже не добитися.

Великий Брат спостерігає: джерела даних

Звідки у Яндекса інформація про поведінку користувачів? Існує (незважаючи на постійні заперечення і ухильні відповіді представників і співробітників пошуковика), три джерела:

 • Збір даних з пошукової видачі — звідси можна отримати дані по клікабельності сніппета. Очевидно, що якщо користувачі більше клікають по сайту, що знаходиться на третьому або четвертому місці, ніж за першими результатами по якомусь запиту, то він краще відповідає на запит (більш релевантний) і тому заслуговує переміщення вище на SERP. Також Яндекс збирає зворотні дані по поверненнях до видачі за допомогою кнопки «Назад» в браузері — чим більше повернень з сайту, тим він менш релевантний, а більш відповідним запитом будуть сайти, які завершують пошук.
 • Яндекс — власний лічильник Яндекса досить популярний в силу зручності, повноти наданої статистики та її хорошої візуалізації, а також потужного просування самим Яндексом. Наївно було б думати, що Яндекс не використовує дані Метрики для присвоювання сайту, де встановлений лічильник, визначених параметрів, які впливають на ранжирування.
 • Яндекс.Бар — надбудова для браузерів, яка пропонує швидкий доступ до сервісів пошукової системи і відображає корисні дані (погоду, пробки, курси валют і так далі). Нав'язується Яндексом у власних збірках браузерів, месенджерах і так далі, а також активно рекламується на самому пошуковику. В останніх версіях з'явилося відстеження місцезнаходження користувача по IP і Wi-Fi і, відповідно, показ пошукових результатів й інших сервісів з максимально точним геотаргетингом. Що стосується відстеження поведінки, то існують цілком переконливі докази «шпигунської» активності Яндекс.Бару. Він відстежує і «відсилає в центр» приблизно ті ж параметри, що й Яндекс.

Цілком очевидно, що з такими потужними засобами збору статистики про поведінку Яндекс досить легко може привласнити кожному мало-мальськи відвідуваному сайту (і навіть кожній сторінці) коефіцієнти та параметри, які потім використовуються у формулі ранжування.

Кластер сторінок по доповнюючих запитах

Наявність на сайті комплексу сторінок, оптимізованих по доповнюючому списку запитів, а також «посилальних маршрутів» для переходів відвідувачів зі сторінки на сторінку, є непрямим фактором, як би «передуючим» відповідний поведінковий. Якщо кластер сторінок під доповнюючі запити з «Статистики слів» є, Яндекс буде вважати, що сайт готовий забезпечити високі значення поведінкових метрик (тривалість перебування на сайті, кількість переглядів сторінок і т.п.) Важливо розуміти, що кластер запитів потрібно брати саме з «Статистики слів», з колонки «Що ще шукали люди». Слова в ній сортуються не по частотності, а по тому, наскільки часто є переформулювання первісного запиту після повернення від відвіданого сайту назад на сторінку пошуку.

Основні поведінкові фактори

 • Показник відмов — якщо користувач виходить із сайту (повертається до видачі або закриває вкладку браузера або сам браузер) після перегляду однієї сторінки, така поведінка класифікується як «відмова». Це негативний поведінковий фактор, який свідчить про неякісний і нерелевантний ресурс. Хоча в деяких тематиках — і архітектори веб-пошуку Яндекса, ймовірно, це розуміють — показник відмови не може бути критерієм якості сайту, так як користувачі отримують відповідь на своє питання на першій же сторінці. Наприклад, це тематика таксі, де зазвичай головна сторінка сайту зустрічає відвідувача номером телефону і зразковими розцінками, і йому не потрібно переходити на інші сторінки, чого він зазвичай і не робить. Сайт при цьому може бути більш ніж якісним, навіть суперзразковим. До речі, вже в основну формулу пошуку «вбудований» захист від значної зміни позицій на основі якогось одного фактору: пошуковик бере до уваги не просто суму факторів з ваговими коефіцієнтами важливості, а якусь «загальну картину» (так званий «моном»), в якій ціле може відрізнятися від арифметичної суми доданків.
 • Час, проведений на сайті — одна з найважливіших метрик. На поганому сайті людина не буде затримуватися, на хорошому — проведе досить багато часу.
 • Кількість переглянутих сторінок (глибина перегляду) — приблизно аналогічний попередньому критерій якості сайту.
 • Перший і останній кліки у видачі — пошукова система вважає більш релевантними сайти, на які були переходи з видачі в перший і останній раз (якщо користувач відкрив відразу кілька сайтів з видачі).

Крім основних поведінкових чинників є й міноритарні, серед яких навіть такі, як присутність посилань на сайт у неспамових (!) листах, відправлених або прийнятих через Яндекс.Пошту. Однак це поки сугубо природні фактори, намагатись впливати на які передчасно і безглуздо. Набагато краще приділити час роботі з уже працюючими в повну силу поведінковими чинниками, перерахованими вище.

Що робити?

 1. Якщо перераховані показники для сайту, який просувається не надто хороші, приберіть Яндекс.Метрику. Не варто явно повідомляти Яндексу, що справи поки йдуть не так, як хотілося б. Одержувати всю необхідну інформацію можна і за допомогою Liveinternet, а Метрику повернути після того, як показники вийдуть на гарні значення (показник відмов нижче 40%, більше 2,5 переглядів за середню сесію).
 2. Боріться за інформативний і привабливий сніппет. Якщо пошуковик склав його на основі не найбільш вдалого шматка тексту сторінки, перепишіть його, щоб змусити систему при переіндексації замінити сніппет. Користуйтеся всіма інструментами управління зовнішнім виглядом пошукових результатів — докладну інформацію про це можна отримати в доповіді Олександра Шубіна (Яндекс), зробленому на конференції NetPromoter-2010.
 3. Створіть кластер доповнюючих сторінок (див. вище).
 4. Міняйте цільову сторінку (вхідну сторінку) кожного просуваючого запиту так, щоб вона дійсно відповідала на запит користувача, була на 100% релевантною.
 5. Доведіть до пуття дизайн, юзабіліті і контент сайту — так і тільки так можна мотивувати людей переглядати більше однієї сторінки і проводити на сайті достатню кількість часу.

Висновок
Пошукові системи постійно намагаються зробити видачу більш «людяною», і єдиний спосіб, який працює для цього на 100%, — використання даних про поведінку реальних людей. Ці дані у Яндекса є, обсяг і інструментарії аналізу нарощуються. Очевидно, що в подальшому роль поведінкових факторів буде тільки рости. Подбайте про якість свого сайту, і все буде в порядку.

Можливо вас зацікавлять подібні статті:

Коментарі

Немає коментарів до цієї статті.

Коментарі

Поля позначені як * потрібні обов’язково. Перед постінгом завжди робіть перегляд свого коментаря.